מנהיגות בניהול- מחשבות מאפריקה

בפוסט הקודם כתבתי על חוויותי מאפריקה, והתובנות מהצפייה בחיי הפרא בספארי לגבי מודל המנהיגות בארגון. הפעם אשתף אתכם בחוויות נוספות, ובמחשבותיי לגבי חשיבות הכרת והבנת הלקוחות שלנו והסביבה בה הם מתקיימים.

כאשר טיילנו באפריקה הופתענו בכל פעם מחדש מהבדלי התרבות בהם נתקלנו. כבר בלילה בראשון בטנזניה לקחו אותנו המדריכים המקומיים לפאב מקומי. פחדנו לצאת מהג'יפ. בעלי ואני הסתכלנו אחד על השניה ושאלנו את עצמנו "האם השתגענו לגמרי?". לילה ראשון ביבשת זרה, עם אנשים זרים ו"פאב" חשוך, מלא בצעירים מקומיים היושבים מסביב לשולחנות פלסטיק עגולים, שותים בירה ואוכלים מצלחות משותפות. כאשר הבנו שלהישאר במגרש חניה זו לא אופציה, יצאנו עם המדריך שהסביר לנו שאפשר לבחור בין "קרעי תרנגולת" ל"קרעי בקר", שתי אופציות לא ברורות ולא מעודדות. עם זאת, המדריך השני, משבט המסאי, פנה אלינו בגישה קצת שונה. הוא הסביר לנו כי הם לא אוכלים כלל חיות שכן הם מאמינים שלכל חיה יש רגשות ולכן אסור להרוג אותם. בסופו של ערב, החוויה הייתה נעימה מאוד ופתחה לנו צוהר חדש לעולם חדש לחלוטין ולא מוכר מעולמנו שלנו. ערב שבמקור תוכנן להיות לא יותר מבירה מקומית ואוכל מפוקפק, התגלה כחוויה תרבותית מדהימה, חוויה של היכרות עם אנשים חדשים וקודים התנהגותיים חדשים.

המשך השבוע היה רצוף בחוויות תרבותיות מעוררות מחשבה. ראיתי אנשים עומדים מחוץ לג'יפ באמצע הספארי על חבית בתקווה למצוא פיסת קליטה סלולרית. ראיתי איך שבט המסאי מתמודד עם מחסור במים נקיים ע"י שאיבת ושתיית דם עזים מהול ביוגורט (וזאת מבלי לפגוע בעז). למדתי איך מחסור בטכנולוגיה הוביל את המקומיים לתלות בולי עץ על עצים ולהוריד אותם רק לאחר שנה, כאשר הם מלאים בדבש אשר יוצר באופן טבעי ע"י דבורים. ו"מאבטחים" צמודים אשר ליוו אותנו בלילה לאוהלינו עם כידון במטרה להגן עלינו מפני חיות בר.

בספארי, הכניסה ללא מדריך מקומי אסורה ובפועל גם לא יהיה לך מושג לאן לנסוע כי אין כבישים, אין תמרורים ואין waze. לכן, המדריך שלנו הוא הרבה יותר ממורה דרך, הוא בעצם מי שמגשר בינינו לבין כל מה שקורה מסביב.

במדינות עניות כל כך, שוחד הוא דבר נפוץ ואף מקובל. כל כך מקובל שכאשר יצאנו מאחד מהמלונות בדרך לשדה התעופה, עצרו את המונית שוטרים, מנעו מאיתנו להמשיך בנסיעתו וביקשו "תשר" מהנהג אשר הסביר שלאחר שיביא אותנו לשדה, יהיה לו כסף לשלם להם. בתמורה ביקשו השוטרים (בשני מקרים נפרדים באותה הנסיעה) "ערובה" בדמות מסמכי הביטוח של המונית ומשקפי השמש של הנהג. מה הפלא שהסבלים בשדה התעופה ביקשו גם הם "מתנה" עבורם כדי שיסחבו את המזוודות שלנו למטוס?

כל האירועים האלו הובילו אותי לחשוב כמה חשובה הבנת הלקוחות שלנו, הכרת התרבות המקומית והמנהגים. לדעת מה מותר, מה אסור ומה נהוג (וכל אלו לא עולים בקנה אחד).

 

בחווית הספארי שלי, שהייתה מרוחקת ממה שהיית רגילה אליו שנות אור, גיליתי כמה אדם "מקומי" המכיר את הסביבה, את צורת ההתנהלות ומלווה אותך בדרך הינו יקר מפז. באותה מידה, אינטואיציה של יועץ מומחה בתחום תהיה מכוילת לאזור הזמן ולתחום הגיאוגרפי והמקצועי. המומחה יודע לאן ללכת ואיפה לחפש (כי הוא כבר עשה את זה בעבר). יועץ שכזה ילווה אותך עד להשלמת המשימה ויגשר על הפערים התרבותיים והמקצועיים. אמנם הפערים התרבותיים הם לא כאלו שידרשו מאבטח נגד באפלו, אבל בכל תחום יש תרבות ייחודית לו, שיכולה בעזרת היכרות לפעול לטובתך.

אפשר גם לראות כי בכל מקום קיימות הזדמנויות להתקדמות טכנולוגית. ניתן לייעל כל פעולה ולמקסם את היכולות והמשאבים שלנו, בין מדובר בדבורים המייצרות דבש או בתשתית תוכנתית. רק צריך להסתכל מסביב ולזהות את המקומות בהם קיים פער בין הקיים לבין האפשרי.

לפעמים יש צורך באדם זר שיבחן את המצב לאשורו וזאת כדי לזהות את הפער בין מה שקיים (בין מה שאנחנו מכירים) לבין מה שאפשרי (כי הוא מומחה התוכן). בחינה חיצונית של אדם נטול פניות ואובייקטיבי יכולה לזהות תהליכים הדורשים שיפור ולהקפיץ את רמת הביצועים של התהליכים הארגוניים.

לפעמים, צריך להסתכל מבחוץ על משהו רחוק כדי להבין שלנו יש קושי להסתכל פנימה בצורה אובייקטיבית. התובנות של אדם חיצוני, כזה שלא גדל לתוך המציאות האפריקאית, יכולות להיות מרעננות וייחודיות, כאלו שלא יעלו על דעת בני המסאי. זו הדינאמיקה שבמסגרתה פורח היועץ החיצוני – מקצועיות בתחום העיסוק ונקודת מבט חיצונית לארגון.

תפקידו של יועץ הוא לא לבקר. יועץ הוא מדריך דרך המלווה אותך יד ביד בדרכים בהן הוא יודע לנווט בבטחה ולהגיע ליעד שלך, יהיה אשר יהיה, בהצלחה.

 

 

  1. שוק עירוני מרכזי

  2. דרכי הפצה של מזון טרי

  3. חיי יום יום בכפר

  4. Picnic area - חיי הטבע סביב התיירים הזרים

  5. "מאבטח" מקומי נושא נשק

הערה חשובה: הכותבת איננה חוקרת וכלל הבחנות מתבססות על תצפיות אחדות ולא על מחקר מעמיק.

Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts
Please reload

Archive