איך מטיסים מעבדה ניידת לחלל?

September 16, 2015

אומרים שנשים ממאדים וגברים מנוגה, יכול להיות, מה שבטוח הוא שזוגות רבים נתקלים בקשיים להבין זה את זו. אחת הטענות השכיחות הינה שבעוד שבני הזוג מבקרים זה את זו, הם ממעטים לבקר את עצמם. אם תחשבו על זה, הדבר נכון גם מחוץ למערכות היחסים, הרי אנחנו תמיד יודעים כמה ניסינו וכמה הכוונות שלנו היו טובות. ומה קורה במקום העבודה שלנו?


באופן תיאורטי, אם תשאלו אדם פרטי או איש קשר בחברה מסוימת האם הוא חושב שצריך לבקר ולמדוד את עבודתו של ארגון, סביר להניח שהוא יגיד שכן. וכאשר תשאלו האם בארגון שלו עושים זאת, הוא ישיב שכמובן שכן, ביחוד אם הנושא תחת אחריותו. אולם, אם תעזו לשאול כיצד מודדים, או מהם הקריטריונים, התשובות כבר לא יהיו כל כך חד משמעיות. אף על פי שמדידה ובקרה נתפסות ככלי חשוב, חברות רבות מתקשות לעבור מהתיאוריה לפרקטיקה, וליישם תוכנית מדידה מסודרת, כזו שמקיפה את ההיבטים החשובים של העבודה, ומספקת תמונת מצב נהירה ומוכוונת עשיה.

 

אוניברסיטת "קרנגי מלון" ((Carnegie Mellon University, מהמובילות בארצות הברית ובעולם כולו, פיתחה שיטה המביאה לשיפור ביצועים ברמת פרויקט בודד, מחלקה ואף ברמת הארגון השלם. נשמע טוב? אכן כך הם הדברים, אז מה זו השיטה הזו אתם וודאי כבר שואלים. CMMI (Capability Maturity Model Integration) – תקן בינלאומי למדידת רמת הבגרות הארגונית בהשוואה לארגונים המובילים בעולם. למודל זה ארבעה יתרונות מרכזיים ומשמעותיים עבור הארגון:


1.  מאפשר לכמת ולהעריך תהליך שאינו מדיד מטבעו
2.  נותן תמונה טובה של חוזקות וחולשות הארגון
3.  מדריך כיצד לשדרג את תהליכי השירות ובונה מסר של תוצאות
4.  תו תקן בינלאומי, המאפשר השוואה לארגונים הגדולים בעולם

כיום ישנם שלושה מודלים שונים של CMMI, אשר חופפים זה לזה בנושאים כגון ניהול פרויקטים, ניהול תהליכים, תמיכה ועוד. עם זאת, מוקד הפוקוס בכל אחד מהם שונה- רכש, פיתוח ושירות. ישנן שתי דרכים ליישום המודל, יישום באופן מדורג ויישום באופן רציף. בעוד שהמודל הרציף מאפשר לבחור מסלול שיפור נפרד בכל תחום תהליך, המודל המדורג מושתת על ראיה הוליסטית של התהליך, לפיה הבגרות הארגונית נמדדת בשלבים מדורגים. המודל המדורג מאפשר מסלול שיפור ארגוני כולל באמצעות מעבר מרמה לרמה, כאשר על מנת להתקדם ולעלות רמה, יש להגיע לציון גבוה בכל אחד מן התחומים של הרמה הקודמת לה.


כל קבוצת תהליכים ממוקמת במודל תחת רמה מסוימת, בסך הכל חמש רמות:
1. מבוצע- התהליך לא צפוי ואינו מבוקר ברמה מספקת, פעולות תגובתיות.
2. מנוהל- התהליך מבוצע ברמת הפרויקט/היחידה, ובדרך כלל בעל אופי תגובתי.
3. מוגדר- התהליך מבוצע ברמת ארגון, ובדרך כלל יוזם אירועים (Proactive).
4. מדיד- התהליך מדיד ומבוקר.
5. שיפור מתמיד- המיקוד הוא על שיפור מתמיד.

למודל זה תוצאות מובטחות ולקוחות מרוצים במעל ל-70 מדינות בעולם. ג'ון קלי, מ-NASA העיד כי הם השתמשו במודל ה-CMMI על מנת להשיג ביצועים מעולים על הקרקע ובתוכנת הטיסה של של מעבדת הנייד Curiosity למאדים. מעבר לכך,

 

NASA כבר אמצו מודל זה עבור התוכנות החשובות ביותר שלהם, אז מה אתכם?

 

 


 

Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts
Please reload

Archive